9- Casus Yazılım Ne Demek ?

Casus Yazılımlar bilgisayarınıza geldikten sonra bilgisayarınızda farklı etkiler ile casusluk yapan veya sizi rahatsız eden yazılımlardır.
Bu rahatsızlık yöntemlerden en popülerleri;

 • Bilgisayarınızdaki verileri, Gezdiğiniz siteleri belli bir merkeze gönderme
 • Reklam gösterme, İnternet'ten reklam indirme


Neden bunu Yapıyorlar ?

 1. İstatistik
  İstatistik konusu hafife almamız gereken bir konudur. Çünkü bu bahsettiğimiz programlar 1000 veya 5000 kişi tarafından değil, milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla bu bilgiler ciddi bir getiri kaynağı oluyor. Örnek olarak en çok girilen siteler firmaya hem istatistiksel açıdan bir satış bilgisi verdiği gibi hem de kendi işini pazarlama açısından firmaya da ciddi bir veri sağlar.
 2. Reklam
  İstatistik' te de belirttiğimiz gibi kişi sayısını hafife almamız gerekiyor. Bu sebepten dolayı bu tip programların kullanıcılarına gösterdikleri ve tıklattıkları reklamdan ne kadar getiri kazanacağını tahmin edebilirsiniz. Unutmayın ki casus yazılımlar genellikle kanunidir. O yüzden karşıdaki firmanın çok büyük olması pek bir anlam ifade etmez.


Programcılar için bazı casus yazılım firmaları reklam tabanlı sistemler hazırlamışlardır. Bu sayede programı yazan kişi getiri elde etmek için bunlara üye olur ve programına bu sistemi dahil eder. Bu durumun sonucunda da casus yazılım hızla büyümektedir.


Nasıl Bulaşırlar ?
Casus yazılımların bulaşması çok kolaydır, bir çoğunu elinizle onaylamışsınızdır. Yüklediğiniz oyunlarda, download programlarında, yardımcı araçlarda ve daha bir çok şeyde sürpriz yumurta gibi gelir ve sisteminize yerleşirler.
Kısaca bulaşma yöntemleri programlardır. Yüklediğiniz programlar ile birlikte gelirler. Bir programın casus yazılım olup olmadığını casus yazılımları listeleyen sitelerden kontrol ederek anlayabilirsiniz. Ancak bu kesin bir çözüm değildir.
Zararları Nelerdir ?
Özetle;

 1. Kişisel Bilgileriniz Çalar
 2. İnternet'i Yavaşlatır
 3. Dışarıya veri gönderir ve İnternet'ten reklam yükler
 4. Bilgisayarınızda açık oluşturma imkanı vardır
 5. Arka planda çalıştıklarından dolayı Bilgisayarınızı Yavaşlatır
 6. Yüksek Telefon Faturalarına sebep olabilir


Aslında bu tip uygulamalar arayıcı (dialer) olarak bilinir ancak casus yazılım kavramına dahildir. Bu tip uygulamalar internet aracılığı ile başka bir bilgisayara bağlanır ve normal telefon faturası üzerinden ücret ödemenize sebep olur.


Örnek Yazılımlar
Bilinen ve bilgisayarınızda muhtemelen olan bazı kullanımı yaygın casus yazılımlar;

 1. Gator
 2. Kazaa
 3. Imesh
 4. Alexa
 5. Google Toolbar (Ayarları doğru düzenlenmediği takdirde girdiğiniz siteleri merkezine gönderir)
 6. Cute FTP
 7. Getright


Temizleme
Temizlemek için Ekle/Kaldır (Add/Remove) yeterli değildir, Çünkü bu yazılımları sildikten sonra da casuslar içeride kalır. Bu amaca uygun olarak yazılmış Casus Yazılım Temizleme programları vardır. Genelde el ile silmektense bu programları kullanmak çok daha rahat olacaktır.
Spybot aynı zamanda hosts dosyalarınızı koruyabilir, İnternet'teki bilinen reklam verenlerin reklamlarını iptal edebilir, programların geçmişlerini (history), Akıl Notlarını (cookie) temizleyebilir ve yazı yakalayıcı (keylogger) gibi tehlikeli programları da engelleyebilir.
Not 1 : Unutmayın ki Antivirus programları bu tip casus yazılımları bulmazlar.
Not 2 : Bu casus yazılımları temizledikten sonra ilişkili program çalışmayabilir.
Not 3 : Casus Yazılım temizleme yazılımları aynı antivirus programları gibi çalışırlar. Güvenli kalmanız için sık sık güncellemeniz gerekir. Bir çok program otomatik güncelleme desteği verir, her gün yeni güncelleme için kontrol etmenizde fayda vardır.

Kanun ?

Bu programlar benden bilgi çalıyor, izin vermediğim şeyleri yapıyorlar bu kanunsuz değil mi? diyorsanız okuduğunuz(!) lisans anlaşmalarını tekrar okumanız gerekiyor. Çünkü bu tip yazılımların hemen hemen hepsinin lisans anlaşmasında bu belirtilmiştir.
Dolayısıyla siz bu yazılımı kullanmayı kabul ederek yanında size getireceklerini de peşinen kabul etmiş sayılıyorsunuz.