10- Microsoft Outlook Express’i nasil kurabilirim?

 

Microsoft Outlook Express
Microsoft Outlook Express, e-posta okuma işlemi sırasında kullanıcıya rahat bir arayüz sunan bir e-posta tarayıcısıdır. E-posta gönderme ve eklenti yapma işlemleri birçok e-posta tarayıcısına göre daha kolaydır. E-posta sunucusuna bağlanarak kendinize ait e-postaları bilgisayarınızdaki sabit diske alabilir ya da sunucuda bırakabilirsiniz. Ancak tüm bu kolaylıklara karşın en çok güvenlik açığı olan e-posta tarayıcısıdır.
Microsoft Outlook Express, Windows işletim sistemi kurulumu ile birlikte gelir.

1
 

E-posta sunucusu ayarları:
E-postalarınıza erişmek için Outlook Express programına e-postalarınızın toplandığı e-posta sunucusunu tanıtmalısınız. Bu işlem için Araçlar | E-posta Hesapları yolunu izleyip açılan pencerede “Yeni e-posta hesabı ekle” yi seçmelisiniz.

2

Bu pencerede İleridüğmesine tıkladıktan sonra sunucu türü olarak POP3 seçeneğini seçmelisiniz.
İleri düğmesine tıkladıktan sonra gelen pencerede e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir.
3

E-posta hesapları bölümünden Kullanıcı Bilgilerinizi Adınızı ve e-posta adresinizi xxx@sdu.edu.tr girin ve Oturum açma bilgileri olarak kullanıcı adınızı ve parolanızı belirleyin.
Sunucu Bilgileri bölümüne gelen posta sunucusu (POP3) eposta.sdu.edu.tr ve giden posta sunucusu (SMTP) eposta.sdu.edu.tr olarak girilmelidir.

4

5
E-posta okunması:
Outlook Express ile e-posta okumak için Gelen Kutusu (Inbox) üstüne gelip tıklamanız gerekmektedir. Gelen e-postaların kimden geldiği, konusu, tarihi vb. bilgileri ekranın sağındaki bölümde gösterilecektir. Okumak istediğiniz e-postanın üstüne gelip tıklayarak ekranın sağ altındaki bölümde e-postanın mesaj kısmının görünmesini sağlayabilirsiniz.

6
E-posta yazılması:
Outlook Express programını kullanarak e-posta yazmak üzere Yeni | Posta İletisi düğmesine basmanız gerekir.

7

E-postayı göndermek istediğiniz adresi To (Kime) kısmına, konusunu Subject (Konu) kısmına, e-postanın içeriğini de alttaki metin kutusuna yazmalısınız. Send (Gönder) düğmesine basarak hazırladığınız e-postayı gönderebilirsiniz.
8
Adres defteri oluşturulması:
Outlook Express programını kullanarak e-posta gönderirken e-postayı göndereceğiniz kişinin adresini kendi hazırladığınız adres defterinden alabilirsiniz. Adres defteri hazırlamak için;
Açılan pencerede Yeni | Kişi düğmesine basmalısınız.
Bu pencerede kişinin adı, soyadı vb. bilgilerle birlikte e-posta adresini de girmeniz gerekmektedir.
9
Gönderilmiş e-postalara bakılması:
Outlook Express programını kullanarak göndermiş olduğunuz e-postalara bakmak için Gönderilmiş (Sent Items) dizinine tıklayıp ilgili e-postayı seçmelisiniz.
Gelen mesajın başlığının tamamını ayrıntılı başlık olarak görmek için yapılması gerekenler:
Outlook Express programını kullanarak gelen mesajınızın başlığının tamamını ayrıntılı başlık olarak görebilmek için öncelikle Outlook Express programında ilgili mesajın üzerinde çift tıklayarak mesajın ekranda açılmasını sağlamalısınız.


99

Outlook Express kullanıyorum. Elektronik posta mesajlarımda | bolca yazım hatası var. Bunu nasıl engellerim?

>Eğer sisteminizde Türkçe Microsoft Office yüklüyse, elektronik postaları yazım hatalarına karşı denetleyebilirsiniz. Bunun için Araçlar (Tools) | Seçenekler (Options) | Yazım Denetimi (Spelling) altından Yanlış yazılmış sözcüklerin yerine her zaman yenisini öner kutusunu aşağıdaki gibi işaretleyin. Daha sonra da alt kısımda bulunan Dil kutucuğundan Türkçe'yi seçin. Bu işlemden sonra Outlook Express her elektronik posta yolladığınızda otomatik olarak yazım hatalarını kontrol etmeye başlayacaktır.


98

Yayın Tarihi: 17/02/2012
Okunma Sayısı: 11680
İç Kontrol Standartları
Kalite Çalışmaları
Politikalar
Video Arşivi
Toplantılar
Kampüs Dışı Erişim
Kablosuz Ağ Ayarları
Personel E-Posta Şifre Sıfırlama
E-Posta
Döküman Arşivi
Siber Olaylara Müdahale Ekibi